Erken Yoğun Davranışsal Eğitim


Erken- yoğun davranışsal eğitim programı; bireylerin sosyal iletişim, etkileşim ve davranışlarını olumsuz olarak etkileyen bir bozukluk olarak tanımlanan yaygın gelişimsel bozukluğunun tanı ve tedavisine ilişkin günümüzde kullanılan, etkililiği bilimsel olarak kanıtlanmış, çocuklarda görülen olumlu etkileri yeterli sayıda araştırma bulguları ile desteklenmiş, Lovaas tarafından yaklaşık yarım yüzyıl önce ilk uygulamaları oluşturulan bir programdır.

Erken Yoğun Davranışsal Eğitim Programları genellikle çocukların kendi evlerinde uygulanır ve böylelikle öğrenilen becerilerin yaşam alanlarına genellenmesi kolaylaştırılır. Erken Yoğun Davranışsal Eğitim Programlarının hedef kitlesi 0-8 yaş arasında yaygın gelişimsel bozukluklardan etkilenmiş çocuklardır. Eğitime olabildiğince erken başlamak çocuğun gelişimi için önem taşımaktadır. Erken Yoğun Davranışsal Eğitim Programlarının yoğunluğu programın kalitesi ve etkililiği açısından çok önemlidir. Haftada 20-40 saat arası eğitim hedeflenir. Bunun için ailelerimizin olanaklarını olabildiğince zorlayarak yoğun eğitim alması gerekmektedir.

Erken Yoğun Davranışsal Eğitim Programları Davranışçı bir yöntem olan Uygulamalı Davranış Analizine dayalıdır ve Öncül-Tepki-Pekiştirme veya Öncül-Yanlış Tepkiyi Önleme/Düzeltme şeklinde uygulanan Ayrık Denemelerle Öğretim ağırlıklı bir öğretim yürütülür. Erken Yoğun Davranışsal Eğitim Programları yaygın gelişimsel bozukluğuna dayalı bir müfredat çerçevesinde birebir eğitim şeklinde çocuğun devam ettiği özel eğitim kurumunda ve  evinde yürütülür.Anahtar Kelimeler: özel eğitim, bursa özel eğitim, nilüfer rehabilitason, özel eğitim merkezi, nilüfer özel eğitim, öze

© 2015 İrem Eğitim Tüm hakları saklıdır.
Bursa Web Tasarım burun estetiği bursa Türkiye Satışı Bursa Seo Anaokulu Donanımları Bursa Tüp Bebek Merkezi